Tabel Calorii

 

Te-ai decis să urmezi o dietă pentru a pierde în greutate sau pentru a te ingrasa? Urmareste un tabel calorii!

Este important să ai la îndemână un tabel  calorii, cu ajutorul caruia sa iti creezi propriul meniu culinar din alimentele preferate, in functie de rezultatele pe care ti le doresti.

Vrei să slăbeşti rapid şi eficient? Vrei să te menţii? Te-ai apucat de sport şi ai nevoie să-ţi suplimentezi aportul de nutrienţi? Apasa aici

Intrebarea fiecarei persoane care are probleme cu greutatea va fi mereu care este numarul de calorii pe care poate sa le consume ca sa-si pastreze constant numarul de kilograme.

Pentru pierderea in greutate, nutritionistii recomanda sa alegeti produsele alimentare cu putine calorii, dar bogate in vitamine, minerale, fibre, precum si alte elemente nutritive.

De aceea, consultarea unui tabel calorii, poate fi primul pas catre un regim echilibrat.

Vrei sa te ingrasi si sa pui masa musculara de calitate? Apasa aici.

Luarea in greutate, reprezintă o adevărată provocare, ştiut fiind faptul că este mult mai dificil să te îngraşi, decât să slăbeşti. 

Cauzele imposibilitatii cresterii in greutate, pot fi:

  • Un aport caloric scăzut sau normal, dar raportat la un consum energetic prea ridicat
  • Un consum caloric extrem de mare printr-un metabolism bazal foarte mare 
  • Mai există şi situaţii patologice ce ţin de diverse afecţiuni organice 

Body Line va recomanda pe langa consultarea tabelului de calorii, o alimentatie echilibrata si sanatoasa, impreuna cu urmatoarele suplimente nutritive:

Pachet Slabire Rapida pentru femei

Pachet Best Muscle

Va prezentam o lista a alimentelor cu continutul de proteine, lipide, glucide si calorii /100g pentru o dieta sanatoasa, indiferent daca iti doresti sa slabesti sau sa te ingrasi:

TABEL CALORII

DenumireCalorii/100grProteine/100grLipide/100grGlucide/100gr
Carne – peste si preparate
Carne de curca17924.58.50
Carne de miel26018200
Carne de oaie18117120
Carne de porc grasa34015300
Carne de porc slaba14220.46.30
Carne de pui1422160
Carne de vaca grasa2771224.50
Carne de vaca slaba10420.42.20
Crap10418.92.80
Ficat de porc146.21936
Hering in sos tomat17016.210.41.8
Heringi16718100
Heringi in ulei32513.728.90
Icre crap19219.512.10
Macrou in sos tomat16414.510.61.6
Macrou in ulei25916.220.70
Parizer29010.226.80
Pateu de ficat26119.619.50
Salam de vara51920470
Stavrid1142130
Stavrid in sos tomat12515.56.60
Fructe proaspete
Cirese2110.318
Grapefruit300.50.26.5
Lamai360.90.76.2
Mandarine400.80.18.7
Mere670.30.515
Pere791116
Portocale470.80.210.1
Prune890.60.121
Struguri932.11.718
Fructe uscate
Stafide3062.50.571
Grasimi
Margarina764082.50
Smantana2972.529.53
Ulei floarea soarelui93001000
Ulei soia93001000
Unt7216742
Untura de porc9270.299.50
Lapte si preparate
Branza de burduf36927.427.40.5
Branza de vaca1551394.5
Branza topita3667360.9
Cascaval23325191
Iaurt503.22.64
Lapte de vaca653.53.54.5
Lapte parf498272440
Telemea de oi30518.9241
Telemea de vaci27319.420.41
Legume conservate
Ardei1121.288
Bulion de tomate623.6011.6
Castraveti in otet90.601.5
Fasole verde obisnuita181.10.42.5
Gogosari in otet150.703
Mazare verde boabe726.50.510.8
Pasta de tomate855.4015.4
Tocana de legume73163.1
Varza acra181.203.3
Vinete in ulei921.882.4
Legume proaspete
Ardei gras rosu391.30.47.3
Ardei gras verde171.10.22.5
Cartofi8820.219
Cartofi noi801.70.217.4
Castraveti191.30.22.9
Ceapa uscata401.50.28
Ceapa verde2010.23
Ciuperci3550.52.3
Conopida302.80.33.9
Dovlecei180.90.13.2
Fasole verde3320.25.7
Mazare verde boabe968.40.514
Morcovi451.50.38.8
Pastarnac721.40.515
Patrunjel radacini201.10.33.1
Praz542.30.49.9
Ridichi190.30.13.8
Ridichi de iarna261.30.14.9
Rosii201.10.33.1
Salata verde221.90.32.9
Sfecla rosie431.30.19
Spanac253.50.32
Telina radacini331.40.35.9
Urzici687.90.77.1
Usturoi1377.20.226
Varza alba331.80.25.8
Varza Bruxelles5040.57
Varza rosie331.90.25.6
Leguminoase uscate si oleaginoase
Fasole boabe303231.747
Masline negre43720357.2
Masline verzi17712.5108.1
Nuci65021593.7
Ou
Oua de gaina17114120.6
Produse derivate din cereale
Biscuiti4258.29.574
Faina de grau349111.471
Faina de porumb3519.61.772.1
Gris3589.40.975.4
Orez3548.11.275.5
Paine de grau alba2477.50.452
Paine de grau intermediara2347.50.743
Paine de grau neagra2428.41.248
Paine graham2569.1151
Paste fainoase cu ou38610.22.279.1
Paste fainoase obisnuite36010.90.675.6
Produse zaharoase
Caramele cu lapte3940096
Ciocolata cu lapte6056.94050
Dulceata de visine2820.77068
Gem de caise2400.65058
Gem de visine2500.88060
Miere de albine3040.500.2
Zahar41000100

 

Alte alimente tip Fast Food:

 

DenumireProteineLipideGlucideCaloriiGramaj
BigMac11.8011.7019.10232100g
McChicken9.8013.4024.80259100g
McPuisor11.8014.0026.80274100g
McToast11.309.0039.80280100g
Cheeseburger13.2010.0026.10247100g
ChickenMcNuggets18.3015.1014.00265100g

 

One thought on “Tabel calorii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *